Már megjelenésében, jóságos, szakállas arcában is van valami időnkívüli. Mintha egyenesen Zeusz küldte volna ide, hogy az ég és a föld képeit a legfőbb isteni adománnyá, zenévé varázsolja. Hetven esztendős az "emberarcú kortárs zene" egyik legnagyobb alakja, Vangelis.
A görög billentyűs-zeneszerző Evanghelos Odysseas Papathanassiou néven született 1943. március 29-én Volosban. Tizenéves korában, mint kortársai, őt is a rockzene vonzotta, még otthon hozta létre az Aphrodite,s Child együttest, amely 1968-ban egy Pachebel-darab átiratával, a Rain And Tears cíművel berobbant a világ élvonalába. A zenekar, amelynek énekese Demis Roussos volt, öt évig játszotta klasszikus ihletésű muzsikáját, a csúcsra az 1972-ben kiadott 666 című kollázslemezzel jutott.
Vangelist ekkor már azonban az új elektronikus hangszerek és a nagyobb, tematikus kompozíciók érdekelték. És mindenekelőtt az önálló, a siker hangos, számára idegen, majdhogynem ellenséges világától távoli elmélyült alkotó munka. Már 1971-ben jelent meg a Fais Que Ton Réve Devienne Réel (Legyen álmod valóság) című önálló lemeze, a 68-as diákmozgalmakat megörökítő hangmontázs. Ez a "látható" zene lett a visszavonultan élő muzsikus egyik vezérlője immár több, mint három évtizedes szólópályafutásán.
Vangelist ma már a filmtörténet olyan nagy zeneszerzői mellett emlegetik, mint Rózsa Miklós, Nino Rota, vagy John Williams. Dramaturgiai pillért adott Hugh Hudson Tűzszekerek című, olimpiai témájú filmjének (Oscar-díjat is kapott érte), dolgozott honfitársával, Costa-Gavrasszal (Eltűntnek nyilvánítva), az ő zenéjére jelent meg a Szárnyas fejvadász, és sokak vélekednek úgy, hogy a Bounty új változata, Ridley Scott 1492-je és Oliver Stone Nagy Sándora elsősorban Vangelis zenéje miatt nézhető. Nem véletlen, hogy a Tűzszekerek és az 1492 zenéjét koncertszerűen is előadják. Vangelis ezeket megelőzően már dolgozott Frédéric Rossif és Jacques-Yves Cousteau természetfilmjeiben, és Francois Reichenbachnak a vendégmunkásokról szóló dokumentumfilmjéhez, az Ignacióhoz is ő írt zenét. Ezek a többnyire egyszerű, csaknem minimalista dallamú, az elektronikát is emberivé tevő zenék úgy meg tudják mozgatni a képzeletet, mintha csak agyunkban vetítenék a filmeket, de azok a darabjai, amelyek nem filmhez készültek, szintén elindíthatják egy mozgóképekben gondolkodó ember agyát.
A filmzene persze csak egy része Vangelis hatalmas életművének. Készített nagyszabású oratóriumszerű műveket - ilyen volt az 1975-ös Heaven And Hell, az 1984-es Mask, vagy a Mars-expedíció tiszteletére az athéni Akropolisz lábánál 2001-ben előadott Mythodea -, világzenei kísérlete volt az 1979-es China, a Spiral és az Albedo 039 az űrzene felé hajlott, míg a See You Laterben a 80-as évek elejének háborús hisztériáját örökítette meg. (Több motívuma nálunk tv- és rádióműsorok szignáljává vált.) 1978-ban vizuálissá tette azok számára is a párizsi ulrtamodern Pompidou kulturális központot (Beaubourg), aki soha nem látták élőben az épületet. Német nyelvű sanzonlemezt vett fel a legnagyobb olasz Brecht-énekesnővel, Milvával, a görög népzene hagyományai szólalnak meg azon a két albumon, amelyet Irene Papasnak írt, az El Greco festményeire írt művének sztárvendége pedig a világhírű katalán szoprán, Monserrat Caballé volt. Többször dolgozott együtt Jon Andersonnal, a Yes énekesével, sikeres lemezük volt a Máltai sólyom című legendás "fekete filmet" felelevenítő Friends of Mr. Cairo. Zenét komponált a 2000-es Sydney nyári olimpiai játékok záróünnepségére, a 2004-es athéni olimpia szignálját is ő jegyezte. 2012-ben a londoni játékok nyitógáláján felhangzott a Tűzszekerek zenéje is.
Vangelis világpolgár. A 60-as években a "fekete ezredesek" diktatúrája elől menekült el Görögországból, élt Párizsban, Londonban, Los Angelesben, de az utóbbi évtizedben egyre gyakrabban tér haza. Ritkán koncertezik, még ritkábban nyilatkozik. Magánélete tabu, csupán annyit lehet tudni, hogy hosszú ideig együtt élt egy Véronique Skawinska nevű lengyel származású fotósnővel. "Amióta az eszemet tudom, a zene párhuzamos volt mindennel, amit csináltam és gondoltam. A zene a legjobb eszköz arra, hogy megértsük a világot és kommunikáljunk a természettel" - mondta néhány évvel ezelőtt.